בין חירות זכרון לעצמאות- הדומה השונה והצורך בשלושתם לרווחה נפשית

מאת רונית חיימוב זילברמן

אנחנו בעיצמו של חג החירות , לאחריו אנו עוברים ימי זכרון הכואבים המזכירים לנו שכל חירות ועצמאות מושגים תחת דם יזע ודמעות לעיתים קרובות באופן מילולי ונחגוג החודש שוב גם את יום בהעצמאות על רקע של שנה לא פשוטה. אז מהו התהליך הזה של חירות-זיכרון-עצמאות שנוצר יש האומרים באופן מקרי מבחינה היסטורית כי לא היה ברור בכלל מתי יום הזכרון יחל כשקמה מדינת ישראל. יש משהו משמעותי במהלך- חירות = חופש, דרור, צורך בסיסי של האדם החופש לבטא את הרצונות והצרכים שלנו, החופש לפרש אותם כראות עינינו, והחופש לבחור איך לממש את הצרכים והרצונות שלנו ולייצר מימוש עצמי. בעיני זה גם החופש לבחור ללכת לפי ליבנו- מקצועית, אישית, יום יומית. החווית שלנו ליצירת מרחב של חופש לעיתים קרובות תלויים בחוויות העבר.

זכרונות- האם הצלחנו בעבר לממש , לתת מענה לצרכים ולרצונות שלנו. האם המענה שקיבלנו היה ראוי? הולם? שלם? או חלקי וחסר? ואם היה חוסר האם הצלחנו לחיות בשלום עם החוסר וליצור מלאות פנימית? בשנה האחרונה הזכרונות שלנו הם של תקופה של פגיעות, חשיפה, חולי, אנו שוכחים לזכר את החוסן, המסוגלות והבריאות.

גם עכשיו כשהמערכת החיסונית שלנו קיבלה תמיכה נוספת מבחוץ השגרה עוד לא מלאה, וכל הילדים מתחת לגיל 16 חווים שנלקח מהם החופש, והספונטניות הילדית הכה חשובה ליצירת מחשבה יצירתית יוצרת.

זכרונות חשובים כי אנו יכולם דרכם ליצור חוסן ומסוגלות- האמונה שפעולות שאעשה יקדמו אותי למטרה שלי באופן בריא ושאני מסוגל/ת להתמודד עם כל דבר שקורה.

העצמאות היא היכולת לפעול ללא תלות באחר, להאמין אמונה חיובית בעצמי ללא קשר למה האחר חושב עלי, יכולת הפעולה העצמית וחופש מחשבתי שאינו נשלט עי אחרים. כדברי נלסון מנדלה- ניתן לכלוא את הגוף אך לא ניתן לכלוא את הנפש. אלא אם ניתן אנו כח זה לאחר.

בחודש זה אני מציעה לכל אחד ואחת לעשות תהליך עצמי של חירות-זכרון-עצמאות.

  1. מה הרצון/ צורך שאני שואפ/ת לממש?
  2. מה החופש בחירה שלי- מה הדרך הנכונה לי? מה הפעולות המחשבות הרגשות והאמונות שאני מאמצ/ת?
  3. אילו זכרונות מעברי היוו שיעור עבורי- תהליך למידה של מה נכון לי ומה לא נכון לי, מה בריא לי ומה לא בריא לי ומה אקולוגי עבורי- מה המחירים שראוי לשלם ומהו מחיר כבד מדי?
  4. מה תלוי בי- גם בסיטואציות בהם השליטה היא חלקית- עדיין מה תלוי בי? מה הדברים עליהם אני יכול/ה להשפיע ותוכם מ הו הדבר האחד שכשאשפיע עליו יצור שינוי ויקדם אותי.

מאחלת לך שחייך יהיו מתוך חירות זכרון ועצמאות.

באהבה רונית.

להשתלמות בת היומיים מיינדפולנס והחוויה הסומאטית- יש ללחוץ כאן.

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.