הגוף זוכר

אם יבקשו מאיתנו להיזכר בכל החוויות שחווינו במהלך חיינו, סביר להניח שאת רובם לא נזכור. חלקם פחות השפיעו עלינו וחלקם השפיעו כה חזק שהודחקו עמוק פנימה.

לעומת הזיכרון שלנו, בגוף יש רישום של המון חוויות שעברנו. אם יש לנו קושי לדבר או להיזכר בחוויה מן העבר, הגוף שלנו מביע אותה – השרירים מתכווצים, החום יכול לעלות, או לחילופין השרירים יכולים להגיע לרפיון עד להתעלפות.

למה זה קורה?

הסביבה שבה אנו גדלים בה מתקפת יותר חולי גופני מקושי רגשי. כאשר אנחנו חולים או נפצעים אמא ישר מטפלת בנו – מגישה תרופה, שמיכה, אם צריך חבישה. אמא אפילו תישאר איתנו בבית ולא תלך לעבודה. לעומת זאת אם נגיע ונאמר כי אנחנו עצובים נקבל חיבוק ועידוד ללכת לעשות משהו נעים, אולי סוכריה ואמירה שלא צריך לבכות בגלל זה או שזה יעבור. כך בעצם הגוף לומד שכדי לקבל את המשאוב וההתיחסות אותם הוא צריך, עליו לקרוס.

בטיפול הרגשי ניתן ללמוד ולהבין הרבה מן הגוף,  לטפל ולפתור קונפליקטים דרך הגוף וכמובן למשאב את עצמנו באמצעות הגוף.

 

מתנה: תהליך "שטח הפנים של הגוף", הוא תהליך אותו ניתן לבצע לבד, בזמן קצר ובכל מקום. תהליך זה מאפשר להרגע, להתקרקע ולהפריד את החוץ מן הפנים.

שבו בנוחות, שימו לב לגוף בישיבה, לתחושות הגוף על המושב, שימו לב לנשימה.

עברו עם כפות הידיים על הרגליים בתנועת גריפה מלמעלה כלפי מטה מספר פעמים,

לגרוף עם יד אחת את היד השניה ולהחליף ידיים.

לעבור עם הידיים על הכתפיים, על העורף, על הצלעות – תוך כדי לנשום עמוק ולאט, בכל נשיפה לשקוע קלות עם הידיים כלפי מטה האיבר בו נוגעים.

לשים ידיים על הרקות ללא תנועה – רק החזקה ולשים לב למה שקורה בגוף

לשים ידיים על הקודקוד ולנשום

תגובות

תגובות

About the author: oshri_ronit

מטפלת בפסיכותרפיה גופנית הוליסטית בוגרת מסלול ארבע-שנתי לפסיכותרפיה גופנית התייחסותית בוגרת השתלמות דו שנתית בפסיכותרפיה ביודינאמית מטפלת מוסמכת בהילינג, תמציות באך ודמיון מודרך בוגרת הקורס לטיפול אינטגרטיבי בטראומות וחרדות בוגרת NLP, EMDR ועוד