תגובות טראומטיות בישראל מול תגובות לאירועים בעולם

לכבוד יום הולדתי ה 41 החל ב 29.11 החלטנו לנסוע לחופשה בתפוח הגדול- הלא היא ניו יורק סיטי. כמטפלת בתחום הטראומה, שמתי לעצמה מטרה- לבקר באנדרטה ובמוזיאון החדש לזכר קורבנות פיגוע ה 11 לספטמבר, בו 4 מטוסים נחטפו, פגעו והרסו את מגדלי התאומים, הפנטגון והרגו כ 2996 אזרחים.  במהלך הביקור במוזיאון ובאנדרטה עברו הרבה מחשבות ושאלות בראשי והחלטתי לבדוק אותם: האם מדינות ארה״ב ואירופה מגיבות אחרת לטרור מישראליים?  האם ארוע אחד הגובה בשעות ספורות מספר קורבנות הדומה לאירועי טרור של עשור שלםבמדינתנו משפיע באופן אחר?  עד כמה ההיסטוריה של העם היהודי כנרדף, כניצול שואה, משפיעה על האמונות שלנו, העמדות שלנו על העולם כ״מקום לא בטוח״ ועל היכולת שלנו להתמודד בצורה אחרת עם גלי טרור חוזרים ונשנים.  כאשר עמדתי במוזיאון וראיתי ונגעתי בשרידים של מגדלי התאומים, עברה בי צמרמורת. צמרמורת זו הציפה אותי בשנייה אחת במגוון תחושות אינסופי: עצב, השתתפות בצער, קושי לראות את התמונות, גאווה על היותנו מי שאנו, אמונה למרות הכל במין האנושי, נחישות לעשות כל מה שניתן כדי לצמצם את הסבל ודמעות. כן דמעות….

אז מה עושה אותנו שונים? בעוד שקיימת ספרות ענפה על כך שטראומה מתמשכת- יוצרת תגובת טראומה מורכבת בה אדם מאבד את החוסן האישי שלו ( הרמן, 2003) , מחקרים אחרים מראים שאירועי טרור מתמשכים יוצרים למרות עוצמתם הביטואציה- הסתגלות למצב הקיים, ואף יכולים לעזור לאדם לחפש משמעות וייעוד מתוך הטראומה ( פרנקל, 1997). הפיגוע המזעזע של ה 09/11 השאיר את ארה״ב פצועה ומוחלשת. הפיגוע האחרון בצרפת טלטל את כל אירופה. גם ישראל מושפעת מאירועי הטרור, אך מראה חוסן ויכולת עמידות. נראה כי נפש האדם הנה בעלת תעצומות כח רבות, ויכולה להתגבר. אזרחי ישראל למרות תחושות החרדה הקשה, והתגובות הפסיכו-סוציאליות, ממשיכים להתנהל ביום יום.  הגוף והנפש מסתגלים לכל מצב קיים ומראים בכך כוחות נפש ואומץ רב- גם אם תחושת החרדה לעיתים משתלטת. חשוב לזכור תכונת התעלות זו ולהעצים אותה. האמונה כי ממשבר ניתן לצמוח אינה מפחיתה מערך ההשפעות השליליות הקשות והכואבות של החשיפה לאירועי טראומה. עם זאת ההכרה כי החשיפה לאירועי טראומה עשויה להניב השפעות חיוביות של צמיחה וגדילה, יכולה להקל מעט על ההתנסות הקשה של אנשים שנחשפו לחוויות קשות.  ובכך למרות שאנו חווים אירועים טראומטיים בתדירות גבוהה יותר, אופן ההתמודדות שלנו והחוסן האישי שלנו מחזקים אותנו, ואף מאפשרים לנו להתגבר במקום שמדינות אחרות ,אפילו מעצמות עדיין מתגברות על אירועי ההיסטוריה שלהם.

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.