התמודדות בריאה עם מצבי חולי מתמשך ולשמר זהות בריאה.

בריאות, חולי הרמות הלוגיות מאת רונית חיימוב זילברמן

בריאות הנה סוגיה שכל אדם וכל מדינה מתמודדים איתה. כולנו רוצים להיות בריאים, להתגבר על כל המכשולים, וכמו השיר "להישאר צעירים לנצח".

יחד עם זאת אנו חיים בעולם מתועש, מודרני, אשר תופעות כגון חולי, חוסר תפקוד, והרגלים שליליים הנם חלק מהיום יום שלנו.

מדינת ישראל מתקרבת לארה"ב בהשמנה מורבידית, אנו מספר אחד בתמותה מסוכרת בין מדינות ה OECD, מחלה אשר אמורה להיות בשליטה, שלא לדבר על סרטן לסוגיו, תאונות דרכים, מלחמות ופיגועים ועוד.

ועכשיו הקורונה השכיחה את כל אלו ואנו כבר כשנה מתנהלים בצורה מצומצמת , בבידוד ובסגר.

לכן כאשר אנו רוצים להשיג בריאות פיזית ונפשית למול מציאות כזו- דבר אשר הנו בהחלט אפשרי, אנו צריכים לחשוב על השאלות הבאות:

  • מהי עבורך המשמעות של "להיות בריא"?
  • איך היית מגדיר "להיות בריא"? 
  • איך זה מרגיש?
  • מה אתה מסוגל לעשות?
  • איך אתה יודע כאשר אתה בריאים?

אלו שאלות על ההגדרה האישית שלך של מהי בריאות. להיות בריא הנו משהו שאנו עסוקים בו באופן פעיל- משהו שאנו עושים

 בריאות היא שם עצם, רעיון סטאטי. אם יש לכם ייצוג ויזואלי של להיות בריא, סביר להניח שהייצוג הנו בתנועה- סרט. בניגוד לכך כאשר חושבים על "בריאות" לרב קיימת תמונה דוממת. 

כאשר אנו מתמודדים עם בריאות, אנו צריכים לחשוב על זה כתהליך- משהו שאנו יוצרים, יצירה אישית.

כאשר אדם בריא, הוא מסוגל לנהל את חייו לפי ראות עיניו ברמה האישית, רגשית, חברתית, ורוחנית. להיות בריא מרמז על כך שיש לך מטרות. חולי ומחלה משמעותם אובדן החירות והיכולת להשיג את המטרות הללו.

הגוף שלנו נמצא באופן מתמיד בתהליך שינוי, וכל הזמן נו מסתגל מחדש לנסיבות המשתנות. אין אדם שמצליח להתחמק לגמרי מחולי, אובדן, כאב ודאגה. 

ניתן לחלק תחלואה ל2 מושגים: חולי ומחלה. מחלה הנה תהליך פתולוגי דמונסטרטיבי. חולי הנה חוויה סובייקטיבית, תחושה שמשהו לא בסדר. אנו מרגישים את החולי בגופנו אך הוא משפיע על כל תחום בחיינו- עבודה, יחסים, וערך עצמי.אנו עלולים להרגיש חולי ללא כל סיבה נראית לעין, יכולל היות שהרופא לא ימצא שום דבר "לא בסדר" איתנו , אך התחושה הנה אמיתית ביותר. 

רפואה מודרנית נוטה להתייחס לכל חולי כאל מחלה. מחלה הנה מקרה ייחודי של חולי, בא אנו עלולים להזדקק לעזרה רפואית מקצועית. מחלות אינן ניתנו לריפוי ללא ניוד כוחות הריפוי העצמיים שלנו. 

היפוקרטס לימד ש"להיות בריא" משמעו שהאדם הגיע לרמת הרמוניה הן בתוכו והן בסביבה שלו. 

ישנם 3 דרכים להערכת בריאות: א. הולדה- ומוות בילדות ב. איכות חיים- הנמדדת עפ"י מספר ימי מחלה שנלקחים בתקופת העבודה ג. תוחלת החיים. 

אך 3 אלה רחוקים מלהבין אתת המהות של להוביל חיים בריאים. 

הבריאות שלך –היא שלך לגמרי! והיא מושפעת מאלמנטים רבים: פרטניים, פסיכולוגיים, חברתיים, פיזיים ותזונתיים.

ישנן 2 שאלות חשובות הקשורות לסוגיית הבריאות:

על אילו גורמים אתה יכול להשפיע?

איזה גורם יוביל לשינוי המשמעותי ביותר?

רוברט דילטס  חילק את הגורמים בחיינו לרמות הנוירולוגיות, או  הרמות הלוגיות -לפי אופני השליטה. 

כאשר מדברים על הרמות הלוגיות בהקשר של בריאות, הם לא מהווים רמות במשולש היררכי , אלא יותר מגלים הנקשרים יחדיו. 

הרמה הראשונה- הנה הסביבה- האנשים הסובבים אותך. גורמים סביבתיים כגון איכות האוויר אותו אנו נושמים, האוכל שאנו אוכלים, תרופות שאנו לוקחים. כל אלה נמצאים ברמה הלוגית הזו. הסביבה החברתית הנה בעלת חשיבות מכרעת. לרב גורמים אלו אינם בשליטת הפרט. הקשרים החברתיים שלנו לעומת זאת הנם בשליטתנו ומשפיעים רבות על הבריאות שלנו.

הרמה השנייה- התנהגות- התנהגות היא מה שאנו עושים. כאן יש 2 אספקטים: הימנעות מהרגלים אשר יפגעו בבריאות שלנו, ופיתוח הרגלים המגבירים בריאות. דבר המוביל אותנו 

לרמה השלישית- יכולות-  יכולות הנם חוזרים על עצמם, פעולות קונסיסטנטיות והרגלים. למשל: סיגריה אחת כנראה שלא תרע לך, אך הרגל עישון מקושר לסיכון מוגבר למחלות לב ריאה. דיאטה הנה דוגמא נוספת. ברמה הזו אנו מתכוונים למה שבשפה הנלפיסטית נקרא אסטרטגיות.  הרגלי חשיבה ותגובה. יש לנו אסטרטגיות להתמודדות עם דחק, בנית יחסים, לכעוס, מה אנו בוחרים לאכול, וכמה פעילות גופנית לעשות. אסטרטגיות הנן סדרת מחשבות. ומובילות לפעולות ההופכות להרגל. 

הרמה הרביעית- אמונות וערכים- להם השפעה עצומה על הבריאות שלנו. אמונות הנם העקרונות שמנחים את הפעולות שלנו. הם ובעים איך אנו תופסים את עצמנו, איך נגיב לאחר, ואיזו משמעות ניתן לחוויות שלנו. תגובת ה"פלסבו" מראה שאנו יכולים לרפא את עצמנו, אם נאמין ביעילות התרופה ללא קשר למה קיים בה באמת. משהו מנטלי לחלוטין- אמונה  הנו בעל השפעה על הגוף שלנו, שהנה אמיתית ונראית. זאת בנוסף לכך שהמחקר ההתנהגותי מראה שאם נאמין שיש לנו שליטה על התגובות שלנו רמת הדחק יורדת משמעותית. 

אנחנו לעיתים קרובו פועלים לפי העיקרון של "אאמין בזה כשאראה את זה".אך לצערנו כאשר נגיע לשלב שבו נראה את ההשפעות של הרגלים לא בריאים, זה יהיה כבר מאוחר מדי- אתה תחלה. הדבר אותו צריך בשביל האמונה, היא אותו דבר ממנו רוצים להימנע. 

ערכים הנם מה שחשוב לנו, ואותם אנו רודפים: בריאות, רווחה, אושר, ביטחון, אהבה. הם ממגנטים אותנו. אז למה אנחנו עושים את מה שאנו עושים? ערכים ואמונות אינם לוגיים, לא ניתן להחליפם בטיעון מילולי או ויכוח, למרות שאמונות זזות עם הזמן.

הרמה החמישית- זהות- זהות עצמית.האמונות הבסיסיות והערים שמגדירים אותנו ואת המשימה שלנו בחיים, לפי נקודת המבט שלנו. אם למישהו יש מחלה כרונית, הם עלולים לאמץ את הזהות של "חולה" "פציינט", דבר המעכב החלמה. חולה הנו אדם אשר סובל מחולי. כל עוד יחשבו על עצמם כחולים, זה בדיוק מה שהם, ומה שישארו. אדם אינו מחלתו או כאבו, למרות ששניהם יכולים להיות עוצמתיים ומציפים לעיתים. מצד שני הראייה "אני אדם בריא" הנו משפט זהות אשר יכול להשפיע מאוד על הבריאו שלנו. 

הרמה השישית והאחרונה- משמעות, מעבר לזהות, יקום, רוחניות- החיבור שלך למה שמעבר, המשמעות הייקומית.

לסיכום: הבריאות משפיעה על כל רמה נוירולוגית, הנה רב מימדית, וכוללת את כל הרמות.

מציאת הרמה הנכונה עליה נדרשת עבודה הנה חלק מכריע. 

לשם כך יש קודם לזהות ולהגדיר את הרמות איתם מתמודדים. כאשר יש לשים לב למה ברמת הסביבה, מה ברמת האמונות, מה ברמת הזהות ומה מעבר.

לשם כך אספר אנקדוטה קצרה:

חולה אשר משתתף בניסוי DOUBLE BLIND, (בו גם החולה וגם הרופא אינם יודעים האם התרופה אמיתית או פלסיבו) שואל את הרופא שלו האם התרופות שקיבל השבוע הן אותן סוג תרופות כמו בשבוע שעבר…. הרופא בטון לא מחייב שואל אותו למה חשוב לו לדעת… החולה עונה… כשהורדתי את המים באסלה התרופות של השבוע שעבר שקעו… ואילו אלו צפו…..

השפה שאדם משתמש בה מראה מאיזו רמה הוא מגיע ומבטא בכך גם את האמונות שלו שיכתיבו את מעשיו. לדוגמה:

זהות: 
" אני מעשן" אני אדם בריא אני ניצול סרטן
אמונה:  " עישון אינו בריא" להיות בריא משמעו להנות יותר מהחיים ניתן לרפא סרטן
יכולות:  " למדתי איך להכניס לריאות בגיל 13" אני נשאר בריא ע"י ריצת 5 ק"מ כל שבוע אני מתמודד טוב עם הכימותרפיה
התנהגות:  "אני מעשן 20 סיגריות ליום". הלכתי למכון כושר להתאמן אתמול אני רואה מחר את הרופא לבדיקת מעקב
סביבה:  "הרבה מחברי מעשנים גם". יצרתי הרבה חברים בחדר כושר מצאתי את הקבוצה תמיכה מאוד יעילה

זיהוי בשפה:

שפה רמהנוירולוגית נוירולוגיה
מעבר לזהות
מי? זהות מערכת חיסונית
למה? אמונות מערכת עצבים אוטונומית
איך? מסוגלות חצי מודעות
מה? התנהגות פעולות מודעות
איפה? סביבה רפלקס סנסורי

לצורך זיהוי הרמות הנוירולוגיות שלכם, ויישור קו הבריאות, להלן תרגיל יישומי: תזכרו בפעם שהרגשתם מאוד בריאים, ותוך כדי חשוב על השאלות הבאות…

סביבה:

איפה היית?

אילו אנשים נמצאים סביבך?

אית הסביבה נראתה?

איזו עונה?

האם יש בזמן מסויים ביום בו אתה מרגיש ממש בריא?

אילו מערכות יחסים היו חשובות לך אז?

התנהגות:

מה עשית?

יכולות:

אילו כישורים היו לך אז?

מה הרגשת שאתה מסוגל לעשות?

מה הייתה איכות המחשבה שלך?

אמונות:

מה האמנת על הבריאות שלך?

האם זה היה מצב טבעי?

האם זה היה קל או קשה להשגה?

למה רצית להיות בריא?

מה זה השיג עבורך?

מה היה חשוב לך בלהיות בריא?

מה היה יכול לעצור אותך מלהיות בריא?

זהות

כמו מה זה להיות אדם בריא?

מהי משימתך בחיים?

איך להיות אדם בריא עוזר לך להשיג את המטרה?

איך הבריאות מוסיפה לתחושת העצמי שלך?

מעברלזהות

חשוב איך אתה מחובר לכל היצורים החיים האחרים. כל מה שאתה מאמין בו הוא מעבר לעצמך. לחלק מהאנשים זהו התחום הדתי או הרוחני. איך להיות בריא עוזר לך להתחבר לאחרים, ועוזר לך ללכת מבר לעצמך? 

שאלות אלו יעזרו לכם  להיות מודעים לעצמכם הבריא, מהי בריאות עבורכם ואיך להשיג אותה- לפי איזו רמה לעבוד…..

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.