טיפול פוסט טראומה | פוסט טראומה טיפולים | טיפול בפוסט טראומה

טיפול בפוסט טראומה

פוסט טראומה, המכונה בעגה המקצועית הפרעת דחק פוסט טראומטית, מופיעה לאחר שאנשים נחשפים לאירועים המסכנים אותם או את שלום קרוביהם באופן ממשי. למרבה הצער, מדובר בהפרעה נפוצה למדי בישראל עקב ריבוי האירועים הביטחוניים, אך היא נוצרת גם בעקבות מעורבות בתאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעות מיניות, שריפות, רעידות אדמה ועוד. במרכז האפקטיבי לטיפול בחרדות, טראומה ומחלות כרוניות ניתן לקבל טיפול בפוסט טראומה המבוסס על מספר גישות בהתאמה למצבו של המטופל ואישיותו.

מהם התסמינים של פוסט-טראומה

על פי המדריך הפסיכיאטרי (DSM) ישנם לא מעט סימנים העשויים להתלוות לפוסט טראומה ומשתנים מאדם לאדם. לדוגמא, יש החווים סיוטים בעלי קשר לאירוע הטראומתי, ויש החווים ללא שליטה זיכרונות חוזרים ונשנים ממנו. לכך עשויים להצטרף סימנים גופניים כמו הזעה, לחץ דם גבוה ודופק מהיר, וכן הימנעות ממקומות, מאנשים, ממחשבות, מרגשות ואפילו מחפצים שעלולים להזכיר את האירוע. מלבד זאת, לעיתים קרובות מופיעים תסמינים קוגניטיביים כגון האשמה של אחרים ושל העצמי באופן מעוות ומתמיד, בושה וכעס, היעדר יכולת לחוות אהבה, ירידה במוטיבציה לפעילויות ומפגשים חברתיים, וציפיות שליליות מהעולם. בנוסף, לעיתים מתלווים להפרעה קשיי שינה וריכוז, תגובות מבוהלות ומוגזמות לגירויים, תוקפנות ורגזנות.

מדוע נוצרת טראומה?

ישנן מספר שיטות טיפול בפוסט טראומה אשר כל אחת מהן מגדירה באופן מעט שונה את הגורמים לתופעה. לדוגמא, בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית מתייחסים לטראומה כאירוע ש- "התיישב" על אמונות בסיסיות כלפי העולם, כגון שהדברים אינם בטוחים או שאנשים בכללותם הם רעים. לכן, בשיטת טיפול זו מתקיימת עבודה על גיוס משאבים של המטופל, ולאחר מכן עימות עם אותן אמונות בסיסיות וחשיפה הדרגתית. שיטה נוספת שזוכה להצלחה בתחום, ומיושמת גם היא במרכז האפקטיבי לטיפול בחרדות, טראומה ומחלות כרוניות, מכונה EMDR. גישה זו שזוכה לפופולאריות גבוהה בארה"ב ובמדינות מערביות נוספות, מערבת בין שחזור של הטראומה על ידי המטופל, ובין תנועות מהירות של העין המפעילות לסירוגין את שתי ההמיספרות במוח.

למידע נוסף על טיפול בטראומה ולקביעת פגישה, הינכם מוזמנים לפנות אל רונית חיימוב בטלפון 052-3634674.

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.