טיפול מיינדפולנס

מיינדפולנס, או בעברית קשיבות, הוא חלק מן הכלים המצויים באמתחתם של מטפלים קוגניטיביים – טיפולי מיינדפולנס קיימים במגוון גישות ושיטות ביניהן האקומי, תובנה, cbt, ועוד.

התנהגותיים אשר למדו את השיטה והוכשרו בה. מדובר למעשה בתרגול של הקשבה לתחושות פיזיות כגון קור, חום, גירוד ומתיחות, ולאחר מכן גם התבוננות על ה- "מיינד" (כלומר על מחשבות ורגשות). מאז פותחה לפני כ- 35 שנה בארצות הברית זכתה גישה זו לפופולאריות גבוהה אצל מטפלים ומטופלים כאחד, וכן בקרב הציבור הרחב.

יישום הטיפול במיינדפולנס

במרכז האפקטיבי לטיפול בחרדות, טראומה ומחלות כרוניות משלבים מיינדפולנס עם מטופלים רבים, אשר לומדים בהדרגה כיצד לתרגל את השיטה באופן מעשי. הניסיון הטיפולי ומחקרים שנערכו בתחום מעידים על מספר יתרונות מהותיים של התרגול. בין היתר, טיפול מיינדפולנס תורם להגדלה של תשומת הלב, הקטנה של מחשבות חוזרות ונשנות (רומינציה), עידוד פעילותם של החושים, חיזוק הריכוז, חיזוק קבלת הדברים כפי שהם, ובמקרי חרדה גם הפחתה של התנהגויות נמנעות. מעבר לכך, התרגול השוטף מועיל במגוון פרמטרים נוספים, כגון הגדלה של יצירתיות, הקטנת לחצים ומתחים, הטבת הגמישות הנפשית, הגברת סיפוק מיחסים עם אנשים אחרים, ועוד. יש לציין כי טיפול במיינדפולנס עדיין לא מוכר מאוד בקרב הציבור הישראלי, ויש המשייכים אותו בצדק גם לפעילויות כגון יוגה ומדיטציה, אך הוא מהווה אמצעי טיפולי יעיל ומוכר בקרב מטפלים בכלל, ובגישות.

למידע נוסף על טיפול מיינדפולנס, מהלכו ויעילותו, פנו אל רונית חיימוב בטלפון 052-3634674.

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.