טיפול התנהגותי קוגנטיבי

אחד הטיפולים היותר נפוצים היום והמוכחים מחקרית הנו טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הרבה רופאים ממליצים על פניה למכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, עולם ה CBT הנו עולם המטפל בכל בעיה, אך הפרוטוקול של ה חשיפה הממושכת- ה PE נמצא יעיל ביותר ועל כן היום טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מומלץ הרבה על ידי רופאים והרבה מטופלים הסובלים מחרדה מחפשים מטפלים בשיטה.

בעוד שטיפול קוגניטיבי התנהגותי אכן מוכח מחקרית ויש מטופלים רבים המדווחים על הקלה בסימפטומים של החרדה והפוסט טראומה חשוב להבין שהרבה מטופלים מתקשים להתמודד עם החשיפה והמטלות הנדרשות בין מפגש למפגש ולכן היום כאשר הולכים למכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי חשוב לוודא שתחת הכותרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי קיימות מגוון רחב של גישות שונות, כך שאם הפרוטוקול הקלאסי לא יעבוד יוכלו לטפל תחת קורת הגג של ה CBTבגישות כגון סכמה תרפיה, DBT, ACT, ועוד. שכן מטופלים הנם שונים אחד מהשני ומאוד חשוב ביריעה הרחבה שהיא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ובמיוחד טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה למצוא את הגמישות ומה מתאים למטופל באופן אינדיבידואלי.

עבודה על מחשבות אוטומטיות ושימוש במודלים כגון מודל אמ״ת ( אירוע מחשבה תגובה) או מודל אפר״ת ( אירוע, פרשנות, רגש, תגובה) המלמד אנשים להיות יותר מודעים לפרשנויות שלהם היוצרות את הרגש, בעיני פחות רלוונטי בעולם של חרדה שכן הרגש הוא מיידי ואנו חוזרים לתגובות הישרדותיות בסיסיות כמו של תינוק. תינוק כאשר הוא נולד מרגיש ומגיב- הוא רעב, הוא בוכה, הוא מקבל חום הוא מחייך.. חרדה מאוד דומה למנגנון ראשוני זה. הרבה פעמים יש תחושה שמתחילה ללא הבנת הטריגר המניע, והעבודה צריכה להיות ממוקדת בתחושות הלא נעימות.

לטיפול רחב קוגניטיבי התנהגותי ניתן לפנות לרונית חיימוב זילברמן טל: 0523634674

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.