פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית נמנית על הגישות המרכזיות והנפוצות ביותר בעולם הפסיכולוגיה, ואף זוכה להצלחה משמעותית בטיפולים, אך למרבה הצער אין מוסדות רבים בישראל המלמדים אותה באופן מלא. בניגוד לגישה הפסיכו-דינאמית, שעד היום מושלת בכיפה האקדמית בארץ, פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מתמקדת פחות בעבר ויותר במצוקות וקשיים של המטופל בהווה, ובדרכים להשגת שינוי מיטיב בעתיד.

עקרונות בסיסיים ב- CBT

גם בתוך ה- CBT קיימות גישות והתערבויות שונות כגון DBT ואחרות. יחד עם זאת, המשותף לכולן הוא כאמור מיקוד רב יחסית בכאן ועכשיו. כמו כן, הן מערבות התבוננות על מחשבות ותפיסות בסיסיות שמצויות בליבת האישיות ויוצרות את היחס כלפי העולם והעצמי. חלקן של תפיסות אלו אינן מועילות ואף שליליות, ומובילות לקשיים בתחומים אישיים ובינאישיים רבים. במהלך הטיפול לומד המטופל להבחין במחשבות אלו, בהרגשות שמקושרות אליהן ובהתנהגויות העוקבות, ובהמשך לומד לאתר וליצור התייחסויות מועילות יותר. דברים אלו נכונים גם לגבי המרכיב ההתנהגותי, אשר כולל בחינה של התנהגויות קיימות והשפעתן, לימוד חדשות ויישומן בצעדים קטנים והדרגתיים.

CBT – עולם ומלואו

זו הייתה כמובן סקירה קצרצרה של העקרונות מתוך עולם ומלואו של גישות והתערבויות. יחד עם זאת, באופן גורף ניתן לומר כי פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מוכוונת לפתרונות מעשיים ולשינוי אמיתי, ולכן נחשבת יעילה ביותר במקרים של חרדות, טראומות ועוד.

המעוניינים במידע נוסף אודות CBT ועל קורסים רלוונטיים שמתקיימים במרכז לטיפול אפקטיבי בחרדות, טראומה ומחלות כרוניות, מוזמנים ליצור קשר עם רונית חיימוב בטלפון 052-3634674.

תגובות

תגובות

About the author: רונית חיימוב

בת 46, אמא ל 2 בנים אור ושחר המקסימים, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית קוגניטיבית התנהגותית, מרצה וטריינרית ב NLP, עובדת בשיטות אפקטיביות, ביניהם: EMDR, DBT,CBT, Schema Therapy, מיינדפולנס ועוד. תלמידתו של סטיב אנדראס ממציא פרוטוקול הטראומה ב NLP ניסיון של 20 שנים כמטפלת. בעברה עובדת סוציאלית בביה״ח וולפסון בעלת רקע בעבודה עם מטופלים הסובלים מחרדה, טראומה, נפגעות תקיפה מינית, אלימות במשפחה, מטופלים בריאטריים (לאחר קיצור קיבה), סוכרת נעורים ומבוגרים, טיפול נמרץ ילדים ועוד. בעלת קליניקה פרטית בתל אביב. מיסדת המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית בדרך של רונית ומאמינה בטיפול מותאם אישית.